Students recognized at Lycoming College Honors Convocation

Students recognized at Lycoming College Honors Convocation

Vice President for Student Life and Dean of Students, Daniel P. Miller, Ed.D., Kaitlin Hipple, President Kent C. Trachte, Ph.D.

Download Image: Web

Lycoming College held it’s annual Honors Convocation on April 22, recognizing a number of students with accolades for exceptional academic achievements.

The College’s highest honor, the Chieftan Award, was this year presented to Spanish major Kaitlyn Skye Hipple ’18 (Montgomery, Pa.), for her strong support for school activities, exhibiting outstanding leadership qualities and good moral character, working effectively with others, and for her outstanding academic ranking. She was also awarded the Phil G. Gillette Prize in Modern Foreign Languages (Spanish), and the J Marco Hunsberger Service to Lycoming Award.

Hipple was named to the Dean’s List all four years during her time at Lycoming. She was also inducted into the IRUSKA Honor Society for her contribution to campus life. She received the rose Pfaff Scholarship for outstanding service to the College, as well as the Frank W. and Helen P. Lowry Endowed Scholarship, which helped her take advantage of an opportunity study abroad at the Estudio Sampere in Madrid. Hipple served as a Student Orientation Staff member for three years, assisting incoming first-year students with the transition to college.

With the help of an Andrew W. Mellon Foundation Humanities and Social Sciences grant, Hipple worked with Sandra Kingery, Ph.D., professor of Spanish, to translate “Pulsación,” a novel by Xanath Cáraza.

More recently, Hipple received a Haberberger Fellowship to complete an independent study, which earned her departmental honors in modern language studies. She conducted research on motivation of students enrolled in second language classes at Lycoming College. Currently, Hipple has a job with Teach For America to provide secondary level Spanish instruction. She hope to continue to graduate school with the goal of conducting further research in the field of second language acquisition.

A number of other Lycoming College students attained high levels of academic achievement and scholarship, and they also received awards at Honors Convocation, including:

Accounting
Durant L. Furey III Award for auditing – Stephen T. Wolfe ’18 (Nottingham, Md.)
Managerial Accounting Award for managerial accounting – Evelyn A. Torres ’20 (Round Lake, Ill.)
Pennsylvania Institute of Certified Public Accountants Award – Anna C. Ulrich ’18 (Hamburg, Pa.)
The Charles J. Kocian Award for accounting statistics – Jason Grove ’19 (Williamsport, Pa.)
Wehr Financial Accounting Prize – Nicholas John Ring ’18 (Muncy, Pa.)
Baker Tilly Virchow Krause, LLP Prize for Tax Accounting – Jessica M. Drachler ’18 (Jersey Shore, Pa.)
The Professor Logan A. Richmond Accounting Prize – Desmond A. Faison ’18 (Philadelphia, Pa.)

Art
Alfred Kohler Studio Artist Award – Victoria M. Grundhoeffer ’20 (San Antonio, Texas)
Hoyer’s Award for Excellence in Photography – Jauzzle Rosan France ’18 (St. Thomas, Virgin Islands)
Roger D. Shipley Award in fine art – Donnell Reid-Ellis ’18 (Philadelphia, Pa.)
Faculty Award for Achievement in Fine Art – Nam T. Do ’18 (Hanoi, Vietnam)
Commercial Design Award – Kaitlin N. Hallabuk ’18 (Towanda, Pa.)

Astronomy/Physics
Fundamentals of Physics Award – Mikayla J. Feldbauer ’20 (St. Marys, Pa.)
Fundamentals of Physics Award – William W. Knauth (Williamsport, Pa.)
Principles of Astronomy Award – Nathaniel O. Wilston ’19 (Mainesburg, Pa.)
Q.E.D. Award for Department Service for astronomy/physics – Brendan Drachler ’18 (Jersey Shore, Pa.)
Фυσίκα Award in Astronomy/Physics – Thomas R. Osborne ’18 (Cogan Station); Luke Quigley ’18 (Rochester, N.Y.); Devon S. Williams ’18 (Waymart, Pa.); Brianna Janel Zawadzki ’18 (Austin, Texas)

Biology
Biology Department Academic Excellence Award – Rachel Olivia Fritz ’18 (Honesdale, Pa.)
Biology Service Award – Samantha Carlene Fischer ’18 (Williamsport, Pa.); Andrew Thomas Shelly ’18 (Cochranville, Pa.)
Williamsport Rotary Club Endowed Prize for health services - Rachel Olivia Fritz ’18 (Honesdale, Pa.)
Freshman Biology Award – Emily N. Konopka ’21 (Wrightstown, N.J.); Marc A. Morales ’21 (Houston, Texas)

Business Administration
The Financial Management Award – Ly H. Le ’18 (Hanoi, Vietnam)
The General Management Award – Amy Elizabeth Plocinik ’18 (Macungie, Pa.)
The Marketing Management Award – Ashley Marie Stover ’18 (Edgewood, Md.)
The Charles J. Kocian Award for business administration – Diana M. Cavaliere ’18 (Flanders, N.J.)

Chemistry
American Chemical Society Outstanding Chemistry Major Award – Elizabeth Ritter ’18 (Bethlehem, Pa.)
The A.I.C. Student Honor Award – Brandon J. Conrad ’18 (Bloomsburg, Pa.)
Trask Chemistry Prize – Charlotte Maria Wentz ’18 (Glen Gardner, N.J.)
Byron C. Brunstetter Science Award – Samuel J. Dressler ’18 (Riverside, Pa.)

Communication
The Gertrude B. Madden Communication Award – Mary Virginia Radel ’18 (Wiconisco, Pa.)
The Department Award in Media Research – Melissa A. Bilza ’19 (Easton, Pa.)

Criminal Justice/Criminology
Criminal Justice Society Prize – Kyle Logan Drick ’18 (Allenwood, Pa.)
Criminal Justice Society Prize – Malik Paul Thomas ’18 (Delran, N.J.)
Hoover Memorial Prize for criminal justice research – Maelle Souchet ’18 (Aubignon, France)

Economics
The 2018 Economics Excellence – Rory J. Mendat ’21 (Grampian, Pa.)
The 2018 Robert W. Rabold Economics Excellence Award – Rebecca A. Forbes ’19 (Lititz, Pa.)
The 2018 Roger W. Opdahl Economics Excellence Award – Stephen T. Wolfe ’18 (Nottingham, Md.)
The Charles J. Kocian Award for economics statistics – Jacqueline Palacio ’18 (Dover, N.J.)
The John A. Streeter Memorial Award in Economics – Nathaniel James Ingerick ’18 (Wellsboro, Pa.)

Education
Leadership Award in Education – Monica Hope Serafini ’18 (Kensington, Md.)

English
Dan Gustafson Award – Megan Victoria McVeety ’18 (Little Silver, N.J.)
The Metzler Prize for analytical writing – Hedy Gerace ’19 (Birdsboro, Pa.)
The Phoebe R. Lyon Prize – Sanna Liisa Fogt ’18 (Williamsport, Pa.)
The President’s Prize in Poetry – Olivia A. Heckroth ’19 (Oakdale, Pa.)
The President’s Prize in Prose – Hayley Anne Pisciotti ’18 (East Stroudsburg, Pa.)

History
Richard L. Mix ’51 and Miriam S. Mix Research and Writing Prize in History – Joanna Lynn Wagner ’18 (Middlebury Center, Pa.)
Robert Ewing Senior Prize in History – Joanna Lynn Wagner ’18 (Middlebury Center, Pa.)
David Library for the American Revolution Research Fellowship – Cali Snyder ’19 (Gilberton, Pa.)

Mathematics
Mathematical Science Award – Carter D. Alexander ’19 (South Williamsport, Pa.)
The Benjamin C. Conner Prize in Mathematics – Matthew C. Reinhart ’18 (Montgomery, Pa.)
The Charles J. Kocian Award for computer science – Diana M. Cavaliere ’18 (Flanders, N.J.); Shawn. E. McCollum ’18 (Muncy, Pa.)
The Charles J. Kocian Award for applied research – Brendan C. Drachler ’18 (Jersey Shore, Pa.)
The Elisha Benson Kline Prize for math – Amanda MacTarnaghan ’18 (Hughesville, Pa.)
The Frances K. Skeath Award in Mathematics – Catherine Eileen Burger ’18 (Royersford, Pa.); Bethany Kay Hipple ’18 (Montgomery, Pa.)
The J.W. Feree Award for math – Bethany Kay Hipple ’18 (Montgomery, Pa.), Amanda MacTarnaghan ’18 (Hughesville, Pa.)
The W.F. Sadler Prize for math – Amanda MacTarnaghan ’18 (Hughesville, Pa.)

Modern Language Studies
Phil G. Gillette Prize in Modern Foreign Languages (French) – Thomas M. Van Patten ’19 (Olney, Md.)
Phil G. Gillette Prize in Modern Foreign Languages (German) – Emily C. Yoder ’18 (Montoursville, Pa.)
The Emilia Pardo Bazán Prize in Critical Writing – Rachel Olivia Fritz ’18 (Honesdale, Pa.); Jessica L. Hoff ’18 (Lambertville, N.J.)
Paul A. MacKenzie Discovery Prize for German – Shelby M. Civils ’20 (Altoona, Pa.)

Music
Dr. Will George Butler Band Award – Dylan M. Becker ’19 (Reading, Pa.)
Michelle Bohlin Award in Theater & Music – Christopher M. Morgan ’18 (Danville, Pa.)
The Walter G. McIver Award – Erik M. Homberger ’19 (Lititz, Pa.)
The William T. and Ruth S. Askey Music Prize – Harry-Claude Baum ’18 (Danville, Pa.)
The Williamsport Civic Chorus Award – Shannon K. Burr ’20 (Harrisburg, Pa.)
Dr. Will George Butler Choir Award – Ryan S. Neidig ’19 (Northumberland, Pa.)
John A. Streeter Memorial Award for band – Harry-Claude Baum ’18 (Danville, Pa.); Christopher M. Morgan ’18 (Danville, Pa.)

Political Science
Richard L. Mix ’51 and Miriam S. Mix Prize in Political Science – Alexandra M. Rozzi ’19 (Shawnee on Delaware, Pa.)
The Charles J. Kocian Award for political science – Benjamin P. Thompson ’18 (Ridgway, Pa.)

Psychology
J. Milton Skeath Award in Psychology – Megan Victoria McVeety ’18 (Little Silver, N.J.)
Psi Chi Service Award for psychology – Maelle Souchet ’18 (Aubignon, France)

Religion/Archaeology/Anthropology
The McDowell Scholarship for ministry – Sean Michael Gray ’18 (Williamsport, Pa.)
Faculty Award for Outstanding Academic Achievement in Religion – Patrick J. Borland ’18 (Waterloo, N.Y.)
Faculty Award for Outstanding Academic Achievement in Religion – Joseph W. Ingrum ’18 (Lodi, Calif.)
Eduardo Guerra Prize in Biblical Languages – Patrick J. Borland ’18 (Waterloo, N.Y.)

Anthropology/Sociology
Durkeim Prize in Sociology – Jessica L. Hoff ’18 (Lambertville, N.J.)
Durkeim Prize in Anthropology – Emily C. Yoder ’18 (Montoursville, Pa.)

Theatre
Overall Excellence in Theatre Award – Gabriela L. Burch ’18 (South Williamsport, Pa.)

Women’s and Gender Studies
Holly Elizabeth Hurlbert Prize – Joanna Lynn Wagner ’18 (Middlebury Center, Pa.)

Faculty Commencement Awards
Bishop William Perry Eveland Prize – Courtney Lynn Hannum ’18 (West Grove, Pa.)
Class of 1907 Prize – Brandon J. Conrad ’18 (Bloomsburg, Pa.)
Faculty Prize – Bethany Kay Hipple ’18 (Montgomery, Pa.)