Aerial view of campus with Williamsport, the Susquehanna River and Bald Eagle Mountain as a backdrop

Administration by Area - List

President's Office - Box 156

  • Kent Trachte - President of the College
  • Diane Carl - Assistant to President of the College
  • Marleni Feinstein - Special Assistant to the President - International Initiatives

Academic Affairs

  • Philip Sprunger - Provost & Dean of the College
  • Lisa Mendler - Assistant to the Provost of the College

Academic Dean's Council

  • Jilliane Bolt-Michewicz - Registrar
  • Mike Clark - Director of Athletics and Head Football Coach
  • Rob Dunkleberger - Chief Information Officer
  • Paige Flanagan - Associate Dean & Director of Library Services
  • Andrew Kilpatrick - Associate Dean of Student Success and Academic Services/Dean of First-Year Students
  • Chiaki Kotori - Director of Institutional Research
  • Charles Mahler - Assistant Dean & Assistant Professor of Chemistry - Box 152
  • Eileen Peluso - Associate Provost & Associate Professor of Mathematical Sciences - Box 157
  • Susan Ross - Vice Provost of Experiential Learning and Professor of Sociology

Academic Services - Box 167

  • Andrew Kilpatrick - Associate Dean of Student Success & Academic Services & Dean for First-Year Students - Box 153
  • Rebecca Brown - Administrative Assistant for Academic Services - Box 153
  • Jody Lantz - PT Instructor, ARC
  • Melissa Mahler - Assistant for Disability Support Services
  • Christopher Reed - Assistant Director of the Academic Resource Center & Director of the Math Center
  • Shanna Wheeler - Acting Assistant Dean of Academic Services / Director of the Academic Resource Center

Athletics - Box 143

  • Michael Clark - Director of Athletics and Head Football Coach
  • Joe Guistina - Sports Information Director and Associate Director of Athletics
  • Tara Miller - Administrative Assistant for Athletics
  • Tiffany Aderhold - Warrior Spirit Team Advisor
  • Joe Alexander - Head Strength & Conditioning Coach
  • Madina Ali - PT Assistant Women's Basketball Coach
  • Nikolai Arnold - PT Assistant Men's Basketball Coach
  • LeRoy Baer - Head Men's and Women's Tennis Coach
  • Courtney Baer - PT Assistant Women's Softball Coach
  • Erik Berthold - PT Assistant Volleyball Coach
  • Casey Bliss - PT Instructor, Physical Education
  • Whitney Boshart - Women's Lacrosse Head Coach
  • Joseph Britto - PT Assistant Men's Basketball Coach
  • William Bubb - PT Instructor, Physical Education
  • Ashley Burger - PT Assistant Softball Coach
  • Sami Caygoz - Assistant Football Coach
  • Leonard Collins - PT Assistant Cross Country Coach
  • Roger Crebs - Head Wrestling Coach
  • Christen Ditzler - Head Women's Basketball Coach and Senior Women's Administrator
  • James  Earp - PT Assistant Men's Lacrosse Coach
  • Royce Eyer - PT Assistant Wrestling Coach
  • Kenneth Fern - Head Women's Soccer Coach
  • Nathan Gibboney - Head Men's Soccer Coach
  • Rebecca Gibboney - PT Assistant Women's Basketball Coach
  • Thomas Griffith - PT Assistant Women's Basketball Coach
  • Troy Hembury - PT Assistant Wrestling Coach
  • Kelly Henrie - Physical Education Coordinator
  • George Henry - PT Assistant Women's Basketball Coach
  • David A. Keene - PT Instructor, Wellness
  • Austin Kelsey - PT Assistant Men's Soccer Coach
  • Bill Kerr - PT Assistant Men's Soccer Coach
  • Alicia Kidwell - PT Assistant Women's Basketball Coach
  • Brian Kilbane - PT Assistant Football Coach
  • Christopher Kish - PT Assistant Football Coach
  • Luke Klingler - PT Assistant Men's Soccer Coach
  • Timothy J. Landis - PT Assistant Football Coach
  • Seth Lansberry - Assistant Wrestling Coach
  • Taylor Lesser - PT Assistant Softball Coach
  • Jordan I. Logan - PT Assistant Men's Soccer Coach
  • Andrea Lucas - Athletic Trainer
  • Mark Marino - PT Assistant Men's Basketball Coach
  • Katie McDonough - PT Assistant Women's Lacrosse Coach
  • Michael McGarvey - Head Men's Basketball Coach
  • Matt McGuriman - Head Swimming Coach
  • Timothy McMahon - Head Women's Volleyball Coach
  • Tesa McKibben - PT Assistant Women's Soccer Coach
  • Krystin Montoro - PT Assistant Softball Coach
  • Melissa Montoro - Head Softball Coach
  • Joe Moore - PT Assistant Softball Coach
  • Keri Moriarity - Assistant Athletic Trainer
  • Brett Moyer - PT Head Golf Coach
  • Tam Pavlov - PT Assistant Cross Country Coach
  • Erica Pooler - PT Assistant Softball Coach
  • Janelle Poorman - PT Assistant Softball Coach
  • Stephen Radocaj - Defensive Line Football Coach
  • Jeff Rauff - Part-Time Assistant Swimming Coach
  • Katelyn Reese - PT Assistant Women's Volleyball Coach
  • Sean Reese - PT Assistant Wrestling Coach
  • Joel Reid - PT Assistant Men's & Women's Tennis Coach
  • Charlie Robinson - PT Assistant Swimming Coach
  • Markus Rybak - PT Assistant Women's Soccer Coach
  • Chris Scanlon - Head Men's Lacrosse Coach
  • Ian Scheller - PT Assistant Women's Soccer Coach
  • Katie Sick - PT Head Cross Country Coach
  • Scott Sick - PT Assistant Cross Country Coach
  • Currently Vacant - PT Assistant Men's Lacrosse Coach
  • Jeremy Street - Equipment Manager
  • Mark Surma - Assistant Football Coach
  • Joshua Thomas - PT Assistant Swimming Coach
  • Heather Weston-Confer - Volunteer Cheerleading Assistant
  • Thomas "T.J." Vernieri - PT Assistant Football Coach
  • Andrew Wagner - PT Assistant Football Coach
  • Luke Wiley - PT Assistant Football Coach
  • Steve Wiser - Defensive Football Coach

Center for Enhanced Academic Experiences

  • Susan Ross - Associate Provost of Experiential Learning
  • Julie Stackhouse - Assistant to the Center for Enhanced Academic Experiences
  • Allison Holladay - Associate Director of Global Education
  • Anne Landon - Associate Director for Career Advising
  • Stephanie Lovell - Career Advisor for the Arts & Humanities
  • Lori Patterson - Associate Director for Career Advising & Student Engagement
  • Lisa Mondell - Career Advisor for the STEM Fields

Faculty Administrative Assistants

  • Rosemarie DiRocco - Faculty Administrative Assistant - Box 148
  • Colleen Fox - Faculty Administrative Assistant
  • Glenda McDonald - Faculty Administrative Assistant
  • Alysha Russo - Faculty Administrative Assistant
  • Debbie Smith - Faculty Administrative Assistant - Box 152
  • Sara Scott- Faculty Administrative Assistant
  • Alyssa Wall - Faculty Administrative Assistant

Information Technology Services - Box 142

  • Robert L. Dunkleberger - Chief Information Officer
  • Lori Ulmer - Service Desk / Administrative Assistant
  • Bobby Brown - Web Developer
  • William DiDomenico - Systems Specialist
  • Nicole Kuntz - Director of IT, Core Services
  • Wayne Hughes - Coordinator of Media Services
  • Matthew Karschner - Infrastructure Specialist
  • Michelle Murphy - Coordinator of Instructional Technology
  • Bernard McFadden - Application Analyst
  • Janet Payne - Director of IT, Engagement and Innovative Services
  • Diane Salamone - Manager of User Success
  • Sean Wilson - Application Analyst

IMS - Box 1

  • Mehrdad Madresehee - Director
  • Anne Landon - Associate Director for Career Advising

Institutional Research - Box 161

  • Chiaki Kotori - Director of Institutional Research

Registrar - Box 159

  • Jilliane Bolt-Michewicz - Registrar
  • Brenda Marshall - Assistant Registrar
  • Melinda Gunn - Assistant to the Registrar
  • Beatrice Gamble - Student Information Specialist

Snowden Library - Box 141

  • Paige Flanagan - Associate Dean & Director of Library Services and Associate Professor of Library Services 
  • Susan Beidler - Head of Collection Managment & Systems, Associate Professor
  • Tamara Hutson - Assistant to the Director of Library Services
  • Sean Baker - PT Library Technician, Archives
  • Lisa Barrett - Library Technician, Technical Services
  • Taryn Bartholomew - Instructional Services Librarian & Assistant Professor
  • Mary Broussard - Instructional Services Librarian, Coordinator of Reference & Web Services, Associate Professor
  • Adam Clark - Library Technician, Document Delivery
  • Molly Derr - PT Library Evening Proctor
  • Emily Moran - Instructional Services Librarian, Assistant Professor
  • Janet Hurlbert - PT Library Technician, Archives, Special Projects
  • Kim Moerschbacher - Library Technician, Circulation Supervisor
  • Melanie Taormina - PT Oral History Interviewer for the Archives
  • Max Wright - PT Library Evening Proctor
  • Margaret "Meg" Jenkins - PT Library Evening Proctor

Admissions - Box 164

  • Michael Konopski - Vice President for Enrollment Management
  • Angela Hakes - Executive Administrative Assistant for Admissions
  • Jessica Quintana Hess - Director of Admissions
  • Kristen Cantor - Admissions Counselor 
  • Justin Ossont - Assistant Director of Admissions 
  • Andrew Canavan - Admissions Counselor 
  • Sarah Ethridge - Admissions Counselor 
  • Kathy Reeder - Data Information Specialist
  • Rebecca Rothra - Data Information Specialist
  • Joseph Balduino - Associate Director of Admissions and Manager of Admissions Information Systems
  • Iris Mendez - Senior Admissions Counselor 
  • Emma Kubinski - Admissions Counselor
  • Kevin Hooker - Admissions Counselor

Financial Aid - Box 155

  • James Lakis - Director of Financial Aid
  • Melissa Masse - Assistant Director of Financial Aid
  • Deanna High - Administrative Assistant for Financial Aid

Business Affairs - Box 161

  • Jeffrey Bennett - Vice President for Finance and Administration
  • Heather Leonard - Executive Administrative Assistant to the Vice President for Finance and Administration

Buildings & Grounds - Box 162

  • Doug Kuntz - Director of Physical Plant
  • David Lantz - Assistant Director of Physical Plant
  • Raymond Agae - Day Custodian
  • Ross Ardell - Grounds Landscaping Laborer
  • Lisa Bennardi - Day Custodian
  • Cindy Boyles - Night Custodian
  • Todd Brooks - Plumber
  • Sharon Brown - Night Custodian
  • Ricky Campbell - Night Custodian
  • Jason Carrasquillo - Lead HVAC Technician
  • John Cifone - Day Custodian
  • Heath Cipriani - HVAC/Preventative Maintenance Mechanic
  • John Colocino - Grounds Landscaping Laborer
  • Jeanette Dawes - Day Custodian
  • Robert Day - Carpentry Supervisor
  • Bob Eck - Locksmith
  • Amy Dunkelberger - Day Custodian 
  • Shelly Eddy - Day Custodian
  • Tod Edmonds - Carpenter
  • Cora Entz - Day Custodian
  • Deborah Glace - Day Custodian
  • Julie Hedglin - Night Custodian
  • Laura Hensler - Night Custodian
  • Robin Heverly - Night Custodian
  • Serae Hiller - Day Custodian
  • Earl Hoffman - Night Custodian
  • Stephen Koch - Buildings & Grounds Crew Leader
  • Brian Koval - Lead Painter
  • Robert Lanning - Electrician
  • Elizabeth Laylon - Day Custodian
  • Ronald Lewis - Grounds & General Laborer
  • MaryAnn Long - Day Custodian
  • Cynthia Mayer - Night Custodian
  • Cindy Mayes - Day Custodian
  • Michelle McCaslin - Night Custodian
  • Laurie McMullen - Day Custodian
  • Cynthia Outzen - Day Custodian
  • Patrick Peters - Day Custodian
  • Tina Reighard - Day Custodian
  • Frederick Rogers - Carpenter
  • Deborah Sampsell - Day Custodian
  • John Shaffer - Grounds and General Labor Supervisor
  • David Shangraw - Grounds and General Laborer
  • Steven Thomas - Lead Electrician
  • Ken Walters - Maintenance Custodian
  • Rebekkah Weaver - Day Custodian
  • Edward Welteroth - Night Custodian
  • N. Edward Williams - Grounds and General Labor
  • Jason Wood - Day Custodian
  • Dawn Young - Night Custodian
  • Currently Vacant - HVAC/Preventative Maintenance Mechanic

Business Office - Box 161

  • Dawn Hendricks - Controller
  • Tia Magargle - Assistant Controller
  • Currently Vacant - Staff Accountant
  • Cynthia Springman - Bursar
  • Michele Anderson - Assistant Bursar

Campus Store - Box 150

  • Patricia Bausinger - Manager
  • Geralynn Gerber - Textbook/Supply Coordinator
  • Daniel Mingle - Campus Store Hub Assistant

Dining Services (Parkhurst) - Box 151

  • John Cummins - General Manager
  • Bryn Zeigler - Director of Operations
  • Erin Welsh - Director of Catering
  • Frank Hummel, Jr. - Executive Chef
  • Nicole Hill - Administrative Assistant
  • Wyatt Fink - Sous Chef
  • Kristina Williams - Catering Supervisor
  • Malina Paulhamus - Catering Supervisor
  • Vincent Noviello - Dining Hall Supervisor
  • Valerie Wilton - Dining Hall Supervisor
  • Susan McDermott - Jack's Corner Supervisor
  • Glenda Eiswerth - Cafe 1812 Supervisor

Human Resources - Box 861

  • Kacy Hagan - Director of Human Resources and Risk Management
  • Cathleen Lutz - Human Resources Benefits Coordinator
  • Alexis Powell - Information and Payroll Specialist

Mail Services - Box 761

  • Jeanna Ananea - Mail Services Coordinator

Printing Services - Box 168

  • Marilyn E. Smith - Printing Services Coordinator

College Advancement - Box 165

  • Charles "Chip" Edmonds - Executive Vice President
  • Tracy Miles - Executive Administrative Assistant to the Executive Vice President 

Advancement Services - Box 165

  • Gayle Allison - Director of Advancement Services
  • Terri Brewer - Biographical & Research Records Specialist
  • Crystal Vance - Gift Records & Advancement Operations Specialist

Alumni Relations - Box 163

  • Amy (Dowling) Reyes - Senior Director for Alumni Engagement
  • Lara Collins Breon - Alumni Relations Officer
  • Elaine Waldron - Alumni Engagement and Marketing Specialist

Annual Giving - Box 165

  • Lesley Larson - Director of Annual Giving
  • Caleb Schirmer - Assistant Director of Annual Giving 

Development Office - Box 165

  • Robb Dietrich - Senior Director of Major and Planned Gifts
  • Greg Bell - Associate Director of Major Gifts
  • Drew Boyles - Development Officer
  • Terry Conrad - Senior Major Gift Officer
  • Glenn Smith - Director of Athletics Fundraising & Warrior Club and Assistant Director of Athletics
  • Melanie Taormina - Foundation Relations Officer

Marketing and Communications - Box 160

  • Marla Kramer - Senior Director of Marketing and Communications
  • Amy Chandler - Associate Director of Advancement Communications
  • Lynn Zitta - Associate Director of Enrollment Marketing 
  • Murray Hanford - Director of Publications
  • Joe Guistina - Sports Information Director and Associate Director of Athletics

Student Affairs - Box 158

  • Daniel Miller - Vice President for Student Life
  • Barb Eldred - Executive Administrative Assistant
  • Kate Hummel - Associate Dean of Students -- Box 300
  • Kristina Travis - Project Coordinator -- Box 358
  • Tara Leigh Sands - Director of Fraterity & Sorority Life & Involvement

Conference Services - Box 146

  • Sean McNalley - Director of Conference Services

Counseling Services - Box 44

  • C. Townsend Velkoff - Director of Counseling Services
  • Stephanie Fortin - Assistant Director of Counseling Services

Health Services - Box 144

  • Sondra Stipcak - Director of Health Services
  • Dawn Burch - Administrative Assistant for Health Services
  • Courtney Linn - Temporary Registered Nurse
  • Kathy Lucas - PT Registered Nurse
  • Carolyn Miele - PT Nurse Midwife

Keiper Recreation Center - Box 143

  • Kelly Henrie - Director of Recreation & Intramurals

Outdoor Leadship and Education - Box 258

  • Jae Ellison - Director
  • Davis L. Swift - Programming Coordinator

Residential Life - Box 146

  • Sean McNalley - Director
  • Stephanie Golder - Administrative Assistant
  • Elissa Donovan - Residential Life Coordinator
  • Adam "A.T." Lambert - Residential Life Coordinator/FYRST
  • Gabriella Vazquez - Residential Life Coordinator

Safety and Security - Box 166

  • Eric Tallman - Director of Safety & Security
  • June Creveling - Administrative Assistant
  • Breyana Anderson - PT Security Officer
  • Jordan Baker - PT Security Officer
  • Jeff Botts - Security Officer
  • Martin Bryant - Security Officer
  • Steven Carpenter - PT Security Officer
  • Jennifer Hartley - PT Security Officer
  • Jeff Horn - PT Security Officer
  • Katie Klingborg - PT Security Officer
  • Rick Matlack - Part-time Security Officer
  • Danielle Noviello - PT Security Officer
  • John Peters - Temporary PT Security Officer
  • Brian Probst - Security Officer 
  • Calvin Reynolds - PT Security Officer
  • Jim Sechrist - PT Security Officer
  • Robert Wells - Security Officer

Civic Engagement & Personal Development - Box 149

  • Mallory Weymer - Director

Student Involvement - Box 145

  • Donna Weaver - Administrative Assistant for Student Involvement
  • Tara Leigh Sands - Director of Fraternity & Sorority Life & Involvement