Administration by Area - List

President's Office - Box 156

  • Kent Trachte - President of the College
  • Diane Carl - Assistant to President of the College

Academic Affairs

  • Philip Sprunger - Provost & Dean of the College
  • Lisa Mendler - Assistant to the Provost of the College

Academic Dean

  • Eileen Peluso - Associate Provost - Box 157
  • Charles Mahler - Assistant Dean of the College - Box 152
  • Andrew Kilpatrick - Associate Dean of Student Success & Academic Services & Dean for First Year Students - Box 153
  • Devan Messner - Administrative Assistant to Associate Dean of Student Success & Academic Services  - Box 153
  • Daniel Hartsock - Assistant Dean for Sophomores - Box 167
  • Rosemarie DiRocco - Faculty Administrative Assistant - Box 148
  • Kathryn McNamee - Faculty Administrative Assistant - Box 2
  • Debbie Smith - Faculty Administrative Assistant - Box 152
  • Barbara Stevens - Faculty Administrative Assistant - Box 1
  • Sheran Swank - Faculty Administrative Assistant - Box 3
  • Philip Witherup - Acting Coordinator of Study Abroad and Travel Courses

Academic Resource Center - Box 167

  • Jilliane Bolt-Michewicz - Assistant Dean of Academic Services & Director of ARC
  • Christopher Reed - Assistant Director of the Academic Resource Center & Director of the Math Center
  • Shanna Wheeler - Assistant Director of the Academic Resource Center  & Director of the Writing Center

Athletics - Box 143

  • Michael Clark - Director of Athletics and Head Football Coach
  • Joe Guistina - Assistant Director of Athletics
  • Esther Henninger - Administrative Assistant for Athletics
  • LeRoy Baer - Head Men's and Women's Tennis Coach
  • Melissa Baer - PT Assistant Women's Softball Coach
  • Dave Becker - PT Offensive Line/Tight End Football Coach
  • Erik Berthold - PT Assistant Volleyball Coach
  • Carmen Bianco - Offensive Asst. Football Coach
  • Myles Biggs - PT Assistant Swim Coach
  • Casey Bliss - PT Instructor, Physical Education
  • Dominic Bornman - PT Assistant Football Coach
  • Isaiah Britton - PT Assistant Wrestling Coach
  • William Bubb - PT Instructor, Physical Education
  • Earl Chaptman, Jr. - PT Assistant Football Coach
  • Roger Crebs - Head Wrestling Coach
  • Sean Day - PT Assistant Men's Basketball Coach
  • Pamela Dill - PT Instructor, Wellness
  • Christen Ditzler - Head Women's Basketball Coach and Senior Women's Administrator
  • James  Earp - PT Assistant Men's Lacrosse Coach
  • Brianna Eilman - PT Instructor, Physical Education and PT Assistant Women's Soccer Coach
  • Royce Eyer - PT Assistant Wrestling Coach
  • Al Fluman - PT Assistant Wrestling Coach
  • Nathan Gibboney - Head Men's Soccer Coach
  • Thomas Griffith - PT Assistant Women's Basketball Coach
  • Gerald Hammaker - Head Men & Women's Swim Coach
  • Kelly Henrie - Physical Education Coordinator
  • George Henry - PT Assistant Women's Basketball Coach
  • Todd Hodgson - Head Men's Lacrosse Coach
  • Brandon Kates - PT Men's Asst. Soccer Coach
  • David A. Keene - PT Instructor, Wellness
  • Christopher Kish - PT Asst. Football Coach
  • Timothy J. Landis - PT Asst. Football Coach
  • Currently vacant - Head Softball Coach
  • Taylor Lesser - PT Assistant Softball Coach
  • Eric M. Lewis - Head Woman's Soccer Coach
  • Andrea Lucas - Athletic Trainer
  • Joseph Lumbis - Equipment Manager
  • Mark Marino - PT Assistant Men's Basketball Coach
  • Adam Matter - PT Physical Education Instructor
  • Alacia Mauro - PT Assistant Softball Coach
  • Timothy McMahon - Head Women's Volleyball Coach
  • Brett Michaels - PT Assistant Wrestling Coach
  • Jamie Miller - PT Assistant Wrestling Coach
  • Joe Moore - PT Assistant Softball Coach
  • Keri Moriarity - Assistant Athletic Trainer
  • Kitty Moyer - PT Instructor
  • Thomas O'Connor - PT Assistnt Men's Basketball Coach
  • Janelle Poorman - PT Assistant Softball Coach
  • Stephen Radocaj - Defensive Line Football Coach
  • Charles Rancourt - Head Men's Basketball Coach
  • Lindsay Reese - Head Women's Lacrosse Coach
  • Sean Reese - PT Assistant Wrestling Coach
  • Joel Reid - PT Assistant Men's & Women's Tennis Coach
  • Charlie Robinson - PT Assistant Swimming Coach
  • Chris Scanlon - Head Men's Lacrosse Coach
  • Joseph Smith - PT Assistant Men's Basketball Coach
  • Jamie Spencer - Golf Coach
  • Patrick Taylor - Assistant Football Coach
  • Douglas Thiel - Defensive Line Football Coach
  • Nicholas Timm - Assistant Men's Soccer Coach
  • Pat Vollman - Offensive Line/Tight End Football Coach
  • Mike Weber - PT Line Backer Football Coach
  • Steve Wiser - Defensive Football Coach

Information Technology Services - Box 142

  • David Heffner - Associate Dean & Chief Information Officer
  • Julie Adams - Help Desk Coordinator
  • Sandra Barnes - Administrative Assistant to CIO
  • Robert Brown - Web Developer
  • Steven Caravaggio - Director of Academic Computing & End User Support
  • Nicole Franquet - Director of Network Services
  • Wayne Hughes - Media Technology Coordinator
  • Zachary Lease - End User Support Specialist
  • James Leta - Network Specialist
  • Bernard McFadden - Systems Analyst
  • Janet Payne - Director of Administrative Computing
  • Diane Salamone - Coordinator of Student Computing
  • Brandon Seymore - Network Specialist
  • Sean Wilson - Systems Analyst

IMS - Box 1

  • Mehrdad Madresehee - Director
  • Anne Landon - Coordinator of Internships & Assistant to the Director of IMS

Institutional Research - Box 161

  • Chiaki Kotori - Director of Institutional Research

Registrar - Box 159

  • Whitney Merinar - Registrar
  • Brenda Marshall - Assistant Registrar
  • Linda DeLong - Assistant to the Registrar
  • Beatrice Gamble - Student Information Specialist

Snowden Library - Box 141

  • Alison Gregory - Associate Dean & Director of Library Services, Associate Professor
  • Tamara Hutson - Library Technician, Assistant to the Director
  • Lisa Barrett - Library Technician, Technical Services
  • Susan Beidler - Head of Collection Management & Systems, Associate Professor
  • Mary Broussard - Instructional Services Librarian, Coordinator of Reference & Web Services, Associate Professor
  • Grace Clark - PT Library Evening Proctor
  • Melissa Correll - Instructional Services Librarian, Coordinator of Information Literacy & Outreach, Assistant Professor
  • Janet Hurlbert - PT Library Technician, Archives, Special Projects
  • Jessica Oberlin - Instructional Services Librarian, Coordinator of Access Services, Assistant Professor
  • Karla Procopio - Library Technician, Document Delivery
  • Wilma Reeder - Library Technician, Serials Manager
  • Alysha Russo - Library Technician, Circulation Supervisor
  • Mary Savoy - PT Library Technician, Archives
  • Melanie Taormina - PT Oral History Interviewer for the Archives

Admissions - Box 164

  • Michael Konopski - Vice President for Enrollment Management
  • Barbara Carlin - Executive Administrative Assistant for Admissions
  • Jason Moran - Director of Admissions
  • Christine Coale - Assistant Director of Admissions
  • Lauren Kross  - Senior Admissions Counselor
  • John Champoli - Associate Director of International Recruitment
  • Mary Dahlgren - PT Data Information Specialist & Project Supervisor
  • Terri Flook - Data Entry Clerk
  • Elizabeth Greenaway - Web Content Coordinator
  • Jessica Quintana Hess - Associate Director
  • Rebecca Spencer - Senior Admissions Counselor

Financial Aid - Box 155

  • James Lakis - Director of Financial Aid
  • Melissa Masse - Assistant Director of Financial Aid
  • Deanna High - Administrative Assistant for Financial Aid

Business Affairs - Box 161

  • Jeffrey Bennett - Vice President for Finance and Administration
  • Heather Leonard - Executive Administrative Assistant to the Vice President for Finance and Administration

Buildings & Grounds - Box 162

  • Doug Kuntz - Director of Physical Plant
  • David Lantz - Assistant Director of Physical Plant
  • June Creveling  - Administrative Assistant for Physical Plant
  • Raymond Agae - Day Custodian
  • Lisa Bennardi - Day Custodian
  • Cindy Boyles - Night Custodian
  • Todd Brooks - Plumber
  • Sharon Brown - Night Custodian
  • Heather Brungard - Day Custodian
  • Ricky Campbell - Night Custodian
  • Jason Carrasquillo - Lead HVAC Technician
  • Ginger Chapman - Day Custodian
  • John Cifone - Night Custodian
  • John Colocino - Grounds Landscaping Laborer
  • Robert Day - Carpentry Supervisor
  • Richard Derios - Night Custodian
  • Robert Dick - Locksmith
  • Shelly Eddy - Day Custodian
  • Tod Edmonds - Carpenter
  • Cora Entz - Day Custodian
  • James Golembeski - Day Custodian
  • Laura Hensler - Night Custodian
  • Robin Heverly - Night Custodian
  • Earl Hoffman - Night Custodian
  • Stephen Koch - Buildings & Grounds Crew Leader
  • Brian Koval - Utility Specialist
  • Robert Lanning - Electrician
  • Gail Lewis - Day Custodian
  • Ronald Lewis - Grounds & General Laborer
  • Randy Lukens - Lead Painter
  • Cynthia Mayer - Night Custodian
  • Cindy Mayes - Day Custodian
  • Laurie McMullen - Day CustodianCynthia Outzen, Day Custodian
  • Patrick Peters - Day Custodian
  • Frederick Rogers - Carpenter
  • Deborah Sampsell - Day Custodian
  • Rich Schlesinger - Day Custodian
  • John Shaffer - Grounds and General Labor Supervisor
  • David Shangraw - Grounds and General Laborer
  • Gary Shultz - Maintenance Custodian
  • Cathleen Smith - Day Custodian
  • Steven Thomas - Lead Electrician
  • Rebekkah Weaver - Day Custodian
  • Edward Welteroth - Night Custodian
  • Jason Wood - Day Custodian
  • Wesley Yeagle - HVAC/Preventative Maintenance Mechanic

Business Office - Box 161

  • Dawn Hendricks - Controller
  • Beth Bickel - Accounts Payable Coordinator
  • Nancy Hollick - Staff Accountant
  • Tara Miller - Payroll & Student Loan Coordinator
  • Cynthia Springman - Bursar
  • Mary Strassner - Cashier & Bookkeeper

Campus Store - Box 150

  • Patricia Bausinger - Manager
  • Danielle Clark - PT Campus Store Assistant
  • Geralynn Gerber - Textbook/Supply Coordinator

Dining Services (Parkhurst) - Box 151

  • Leslie Ekstrand - General Manager
  • Jay Breeding - Assistant Director of Dining Services
  • Lori Ulmer - Administrative Assistant & Office Manager for Parkhurst Dining Services
  • Gretchen Pisarchick - PM Supervisor
  • Diana Hallen - Executive Sous Chef
  • Peggy Kennedy - Catering Supervisor
  • Erin Brown - Catering Supervisor
  • Frances Brungard - Supervisor - Jack's Corner
  • Glenda Eiswerth - Cafe 1812 Supervisor
  • Frank Hummel, Jr. - Executive Chef
  • Brian Smith - Catering Director

Human Resources - Box 186

  • Jackie Bilger - Director of Human Resources & Risk Management
  • Cathleen Lutz - Human Resources Coordinator
  • Kimberly Shaffer  - Assistant Director of Human Resources

Mail Services - Box 761

  • Tamra Feese -  Mail Services Coordinator
  • Lindsay Wagner - Mail Services Assistant

Printing Services - Box 168

  • Marilyn E. Smith - Printing Services Coordinator

College Advancement - Box 165

  • Charles "Chip" Edmonds - Vice President for College Advancement
  • Tracy Miles - Executive Administrative Assistant to Vice President College Advancement & Special Events Coordinator

Advancement Services - Box 165

  • Gayle Allison - Director of Advancement Services
  • Terri Brewer - Biographical Records Specialist
  • Brenda Schmick - Gift Records Specialist

Alumni Relations - Box 163

  • Amy (Dowling) Reyes - Director of Alumni Relations
  • Drew Boyles - Assistant Director of Alumni Relations

Annual Giving - Box 165

  • Erin Miller - Director of Annual Giving
  • Jennifer Walter - Assistant Director of Annual Giving
  • Glenda McDonald - Administrative Assistant/Development

College Relations - Box 160

  • James Raby - Executive Director of Marketing & Communiations
  • Murray Hanford - Publications Manager
  • Joe Guistina - Sports Information Director

Development Office - Box 165

  • Greg Bell - Senior Major Gift Officer
  • Bob Young - Major Gift Officer
  • Loni Kline - Associate Vice President for Development
  • Glenda McDonald -  Administrative Assistant for Development
  • Melanie Taormina - Foundation Relations Officer
  • Karen Sheaffer - Director of Planned Giving

Student Affairs - Box 158

  • Daniel Miller - Vice President for Student Life
  • Jean Wool - Executive Administrative Assistant to the Vice President for Student Life
  • Jody Lantz - Coordinator of ESL Workshop & Seminar
  • Kat Matic - Associate Dean of Students

Campus Ministry - Box 149

  • Jeffrey LeCrone - Campus Minister
  • Catholic Campus Minister
  • Student Assistant's Desk

Career Services - Box 154

  • MaryJo Caschera Campana - Director of Career Services
  • Stephanie Lovell - Administrative Assistant for Career Services
  • Rachel Redmond - Career Advisor

Conference Services - Box 146

  • Kate Heiser - Director of Conference Services
  • Victoria Neely - Conference Services Coordinator

Counseling Services - Box 44

  • C. Townsend Velkoff - Director of Counseling Services
  • Stephanie Fortin - Assistant Director of Counseling Services

Health Services - Box 144

  • Sondra Stipcak - Director of Health Services
  • Dawn Burch - Administrative Assistant for Health Services
  • Courtney Linn - Temporary Registered Nurse
  • Kathy Lucas - PT Registered Nurse
  • Carolyn Miele - PT Nurse Midwife

Recreation Center - Box 143

  • Kelly Henrie - Director of Recreation & Intramurals

Residential Life - Box 146

  • Kate Heiser - Director
  • Lorri Amrom - Administrative Assistant for Residential Life
  • Victoria Neely - Housing & Conference Services Coordinator
  • Rachel Redmond - Student Life Coordinator
  • Brittany Shaulis - Student Life Coordinator

Safety and Security - Box 166

  • Donn Troutman - Director of Safety and Security
  • Timothy Devane - Security Officer
  • Robert Eck - Security Officer
  • Michelle Murphy - Shift Supervisor
  • William Paddock - PT Security Officer
  • Ron Poorman - Security Officer
  • Calvin Reynolds - PT Security Officer
  • John Ring - Shift Supervisor
  • John Stockdale - PT Security Officer
  • Joseph L. Williams - Security Officer

Student Programs - Box 145

  • Lawrence Mannolini III - Director of Student Programs & Leadership Development
  • Candida Rivera - Assistant Director of Student Programs & Leadership Development
  • Donna Weaver - Administrative Assistant for Student Programs & Leadership Development